Sedem krokov k spokojnejšiemu bývaniu

Autor PT marec 2017 -

Chystáte sa zariadiť si nový byt alebo robiť zmeny v tom starom? Máme pre vás niekoľko rád.

Možno sa pri úpravách v byte potýkate s otázkami, ktoré sťažujú vaše plány. Napríklad: Ako jednotlivé časti vzájomne usporiadať tak, aby tvorili harmonický celok? Ako ušetriť priestor a nemusieť pritom vyradiť nič dôležité? Ako to prosto urobiť čo najlepšie, aby bol človek spokojný a nemusel to zasa o pár týždňov prerábať?
Pripravili sme niekoľko tipov, ktoré vylepšia vaše bývanie a s ktorými sa vám tieto otázky budú riešiť jednoduchšie. Domov je predsa miestom, kam by sme sa mali vždy radi vracať, kde by sme sa mali cítiť maximálne útulne a komfortne. A jeho správne zariadenie tomu môže hmatateľne dopomôcť.

1. Presvetlite priestor

Necítite sa doma v pohode a stále ste unavení? Problém môže byť v tmavom zariadení bytu. Pri nedostatku svetla klesá v ľudskom tele hladina serotonínu, zodpovedného za dobrú náladu – čo môže viesť až k depresii.
Ak máte v izbách málo denného svetla, dajte prednosť nábytku v svetlých tónoch a skombinujte ho napríklad s pastelovými farbami na stenách. Nahraďte robustné skrine vitrínami, stoličky taburetmi alebo si zaobstarajte pohovku na nožičkách. Získate tak viac vzdušnosti a dojem priestoru.

2. Privítajte hostí upravenou predsieňou

Prvé, čo vidí v byte vaša návšteva alebo vy pri návrate domov, je predsieň. O príjemný prvý dojem sa postará priateľské osvetlenie, zrkadlo a vhodný vešiak. Nezabúdajte ani na úložný priestor na topánky, ktorý môžete prakticky spojiť s miestom na sedenie.
V prípade, ak pri zariaďovaní radi experimentujete, chodba je na to ako stvorená. Môžete tu skúsiť zhmotniť aj tie neobvyklejšie a odvážnejšie predstavy, ako sú tmavé steny, expresívny nábytok či japonské komiksy vo forme nástennej dekorácie.

3. Jedálenského stola sa nevzdávajte

Jedálenský stôl býva srdcom domova. Slúži nielen na stolovanie, ale aj na stretávanie sa s rodinou a priateľmi či príležitostnú prácu. Obedovať s ohnutým chrbtom na gauči a nad konferenčným stolíkom nie je veľmi príjemné. Jedálenský stôl by preto nemal chýbať ani v najmenších bytoch.
„Ak ste sa ho vzdali pre nedostatok priestoru, vhodným riešením pre vás môže byť rozkladací, skladací či výklopný jedálenský stôl menších rozmerov,“ odporúča Petra Triščíková z e-shopu MT nábytok. Jedlo si tak v pohode vychutnáte a počas dňa vás stôl nebude rušiť. Ak máte napr. voľný kútik v miestnosti, môžete zvážiť rohovú lavicu v kombinácii so stolom na jednej centrálnej nohe. Tento variant zaberie menej priestoru a zároveň poskytne dostatok pohodlia.

4. Venujte viac pozornosti kúpeľni

V kúpeľni každé ráno začínate deň, preto si ju zariaďte čo najpríjemnejšie. Dajte prednosť teplým materiálom, jemným farbám a kvalitnému nábytku. Ak potrebujete miestnosť opticky zväčšiť a presvetliť, pomôže vám v tom veľké zrkadlo či obraz, ktorého povrchové sklo bude odrážať denné svetlo.
Dôležitý je aj dostatok odkladacieho priestoru, aby ste bez stresov našli každú vec na tom správnom mieste. Dobre vám pri tom poslúžia rôzne výklenky, vďaka ktorým nebudete mať kúpeľňu preplnenú skriňami a zachová si tak i vzdušnosť.

5. Využívajte flexibilný nábytok

Pri hľadaní nového nábytku sa nezaujímajte iba o jeho vzhľad. Dôležitými faktormi sú i jeho funkčnosť a flexibilita. Určite oceníte, keď si jednotlivé kúsky budete môcť prispôsobiť svojim potrebám. Klasiku tvoria rozkladacie stoly, nastaviteľné ergonomické stoličky alebo pohovky, z ktorých jednoducho vytvoríte lôžko pre hosťa. Dostupné sú napríklad i detské zostavy, ľahko ich prispôsobíte veku a potrebám dieťaťa.
„Kreatívne môžete pracovať aj s regálmi, ktoré využijete ako priestorové panely a zmeníte nimi dispozíciu izby alebo si pomocou nich vytvoríte intímny kútik,“ navrhuje Petra Triščíková.

6. Udržujte doma poriadok

Základom pre poriadok v byte či dome je dostatok úložného priestoru. Nespoliehajte sa iba na skrine a komody, ale využite aj zásuvku pod posteľou alebo tajný úkryt v taburetke. Keď bude mať každá vec svoje miesto, kam sa po použití vráti späť, poriadok vznikne akoby sám od seba.
Hromadám šiat na posteli sa elegantne vyhnete napríklad pomocou vešiaka na kolieskach. Ak máte doma otvorené regály, skúste ich obsah zladiť v jednom farebnom tóne. Vyskúšajte napríklad obaly na knihy v rovnakej farbe a vaša knižnica tak bude pôsobiť oveľa úhľadnejšie.

7. Stavte na malé zmeny s veľkým účinkom

Človek sa počas života mení a menia sa i jeho priority a vkus. Prejavuje sa to aj v oblasti bývania, keď vám zrazu nevyhovuje pôvodné vybavenie. Už malá úprava interiéru môže mať veľký účinok a vnesie do vášho domova inú energiu. Urobte si radosť peknými závesmi, novými nástennými dekoráciami alebo nahraďte menšie kúsky nábytku takými, ktoré vám osviežia zariadenie bytu. Ak ste remeselne zruční, trúfnite si napríklad na prečalúnenie sedadiel jedálenských stoličiek či výmenu úchytiek na dvierkach skríň. Zmena je život, a tak sa smelo pustite cestou za lepším bývaním.

PT