Namíbiu je najlepšie navštíviť v zime – čiže práve teraz

Autor JF júl 2017 -
Namíbiu je najlepšie navštíviť v zime – čiže práve teraz Pixabay

V príjemnej klíme si môžete vychutnať krásy jej púští, saván a hôr, uvidieť divoké zvieratá Afriky aj pamiatky na európskych dobrodruhov.

Krajine dala meno púšť Namib, ktorá je údajne najstaršou púšťou na svete a skrýva mnoho tajomstiev. Lemuje celé pobrežie tejto exotickej krajiny na juhozápade Afriky. Ak sa vyberiete z hlavného mesta Windhoek ďalej na juhozápad, blízko pobrežia narazíte na „mesto duchov“ Kolmanskop. Vynorí sa v púšti uprostred ničoho ako fatamorgána – pieskom zasypané budovy na mieste, ktoré patrilo v časoch diamantovej horúčky spred 100 rokov široko-ďaleko k najhonosnejším.

Ďalšou legendárnou púšťou je Kalahari, ktorej pás leží pri východnej hranici Namíbie a presahuje do susednej Botswany a Juhoafrickej republiky. V týchto dvoch krajinách leží aj cezhraničný prírodný park Kgalagadi – raj pôvodnej zveri, ku ktorému sa oplatí pricestovať na fotografické safari aj z namíbijskej strany. V celej oblasti sa voľne pohybujú antilopy, žirafy, ale aj predátory – levy či gepardy. Lokality vybrané na ubytovanie turistov obvykle ponúkajú krásne výhľady, osobitne pri západoch slnka.

Uvedené zaujímavosti sa nachádzajú v južnej časti krajiny – teda tej chladnejšej, vzhľadom na to, že sme na južnej pologuli. Júl a august sú tu zimné mesiace, čo znamená, že denné teploty tu dosahujú príjemných 20 až 25 stupňov Celzia. Pritom sme v jednej z najslnečnejších krajín na svete. Pozor: v noci padá vonkajšia teplota na jednociferné hodnoty a môže sa priblížiť až k nule.

Ešte viac krás južnej Namíbie vrátane vulkanických oblastí (hora Brukkaros) môžete spoznať pri vyhliadkových letoch. Slovenským návštevníkom sú k dispozícii organizované zájazdy, ale trasu si môžete naplánovať aj sami a absolvovať ju požičaným autom. Vízum je potrebné vybaviť si vopred; najbližšie veľvyslanectvo Namíbie je vo Viedni.

JF

Spracované podľa podkladov agentúry Invia