Tour, ktorá je blízko nás: Okolo Poľska so Saganom

Autor JF/TdP júl 2017 -

Krakov namiesto Paríža, Tatry namiesto Álp a Pyrenejí – tam môžete v tomto roku uvidieť pretekať Petra Sagana. Všetko tak blízko – a to predsa vôbec nie je zlé!

Cestovným kanceláriám, ktoré už podľa dobrého zvyku vozia v júli autobusmi do Francúzska slovenských cyklistických fanúšikov, sa tento biznis skončil predčasne 4. júla. Nou Sagan, nou túr; vysvetľovať netreba. (Dodajme, že letecké zájazdy sklamaní klienti zväčša už nestornovali pre vysoké penále.) Objavila sa však náplasť na bolesť v podobe inej Tour: Tour de Pologne – ako sa celkom oficiálne nazývajú preteky známe aj pod názvom Okolo Poľska. Vzhľadom na zemepis sa väčšia časť týchto sedemetapových pretekov obvykle odohráva na hornatom juhu krajiny – doslova pár kilometrov od hraníc so Slovenskom (alebo ešte menej – veď v tomto roku bude trasa 7. etapy pri dedine Łapszanka míňať hranicu vo vzdialenosti 200 m). Takže keď organizátori ohlásili, že po 6 rokoch sa na pretekoch znova objaví slovenský šampión, nepochybne môžu počítať s výnimočne silnou účasťou slovenských podporovateľov Petra Sagana. Tí zrejme potešia aj poľských prevádzkovateľov hotelov a reštaurácií, čím aspoň trochu odplatia Poliakom pozitívnu bilanciu, ktorú robia slovenskému cestovnému ruchu. Pripájame správu TdP pre médiá zo 14. 7. 2017.

Sagan odštartuje na Tour de Pologne – tlačová správa

Majster sveta Peter Sagan (Bora Hansgrohe) bude štartovať na 74. Tour de Pologne UCI World Tour. Je to návrat slovenského cyklistu do Poľska jazdca po šiestich rokoch a jeho triumfe na 68. Tour de Pologne.

Pamätné preteky v roku 2011 ukázali dve hviezdy svetového formátu. Jednou bol nemecký šprintér Marcel Kittel, ktorý vyhral štyri rovinaté etapy. Tou druhou bol víťaz celkovej klasifikácie Peter Sagan. Mladučký Slovák sa obliekol do žltého trička (koszulki) po tom, ako vyhral štvrtú etapu s cieľom v Tešíne. Pozíciu lídra si udržal, keď vyhral aj ďalší deň v Zakopanom. O deň neskôr v Bukowine Tatrzańskej ho predstihol Daniel Martin, ale vďaka časovej bonifikácii v poslednej etape sa Sagan tešil z celkového triumfu v krakovskom parku Błonia.

sagan 114. augusta 2011: Peter Sagan v žltom tričku v Zakopanom víťazí v 5. etape Tour de Pologne (foto TdP).

„Je to môj najväčší úspech,“ povedal potom s úsmevom; víťazstvo na Tour de Pologne mu otvorilo dvere do veľkej kariéry. V neskorších rokoch Sagan vyhrával etapy na Tour de France a Vuelte, triumfoval v bodovej klasifikácii TdF, dominoval mnohým klasikám a predovšetkým – získal dva tituly majstra sveta. V roku 2015 získal zlatú medailu v Richmonde, o rok neskôr titul obhájil v Katare. A práve v dúhovom drese majstra sveta sa objaví na hlavnom námestí v Krakove, aby po druhýkrát zažil veľké dobrodružstvo Tour de Pologne.

„Aj keď od môjho posledného vystúpenia na Tour de Pologne ubehlo šesť rokov, nikdy nezabudnem, ako som sa cítil v roku 2011 keď som stál na pódiu v Krakove v žltom tričku. Bolo to moje prvé víťazstvo v absolútnom poradí v dôležitých etapových pretekoch a jeden z najkrajších zážitkov pre mladého jazdca. S veľkou radosťou môžem oznámiť, že budem štartovať na tohtoročnej Tour de Pologne, a nemôžem sa dočkať fascinujúceho týždňa v Poľsku. Uvidíme sa o dva týždne v Krakove,“ povedal Peter Sagan.

„Som veľmi rád, že Peter Sagan sa opäť zúčastní na Tour de Pologne. Je to česť mať v  pelotóne aktuálneho majstra sveta. Všetci fanúšikovia si pamätajú slávne víťazstvo Petra v Poľsku v roku 2011. Boli to mimoriadne preteky plné prekvapení, ktoré nás držali v napätí do posledných metrov. Videli sme šprintérske výkony Marcela Kittela a súboj Petra Sagana s Danielom Martinom o žlté tričko. Všetci sa stali skvelými cyklistami, čo potvrdzuje, že Tour de Pologne sú preteky, ktoré odhaľujú hviezdy. Som presvedčený, že tohtoročná Tour de Pologne s účasťou Petra Sagana bude ešte vzrušujúcejšia a efektnejšia,“ povedal generálny riaditeľ pretekov Czesław Lang.