Superrýchly Bloodhound chce vzbudiť u študentov záujem o techniku

Autor Marta Lipovská august 2017 -
Bloodhound SSC (Super Sonic Car) má dosahovať nadzvukovú rýchlosť. Bloodhound SSC (Super Sonic Car) má dosahovať nadzvukovú rýchlosť.

Cieľom projektu je vytvoriť auto s rýchlosťou 1 000 míľ za hodinu – najrýchlejšie na svete. Ešte dôležitejšie je pritiahnuť záujem o štúdium technických a prírodných vied.

„Súperenie na poli letectva a kozmických programov v 60. rokoch 20. storočia vyvolalo vlnu záujmu a primälo mnohých mladých ľudí, aby si zvolili kariéru vo vede a inžinierskych odboroch,“ konštatoval riaditeľ projektu Richard Noble. „Dúfame, že projekt Bloodhound bude mať podobný vplyv; zlepší technické znalosti študentov a zmierni nedostatok technicky vzdelaných ľudí.“ Podľa neho len vo Veľkej Británii každoročne vyše 100 000 študentov vypracováva práce, ktoré nejako súvisia s projektom Bloodhound alebo sa ním inšpirujú. Po tom, ako vozidlo na jeseň vstúpi do fázy terénnych skúšok, očakáva sa ďalší rast ich záujmu.

Dáta z testov dá do cloudu Oracle

Nedávno pribudla do poolu technických partnerov projektu aj spoločnosť Oracle, ktorá prišla s dosť významným vkladom. Ujala sa roly cloudového partnera, čo znamená, že poskytne cloudové technológie, ktoré umožnia zhromažďovať, analyzovať a vysielať dáta z viac než 500 senzorov umiestnených vo vozidle. Tie pomôžu inžinierom mať dáta v reálnom čase a na základe nich ho vylepšovať.

Oracle tiež zaisťuje prenos dát z projektu na vzdelávacie účely – do vysielania, ktoré bude prístupné aj žiakom a študentom. Získajú tak lepšiu predstavu o technológiách použitých v najrýchlejšom aute na svete. Dodajme, že vozidlo poháňa prúdový motor zo stíhačky Eurofighter Typhoon.

Pre rýchlejšie napredovanie vývoja

Cloudové technológie poskytujú technikom prehľad o tom, ako pracujú v reálnom čase rôzne systémy v automobile. Uľahčí im to rýchle identifikovanie a riešenie prekážok, ktoré zatiaľ stoja v ceste za rýchlostným rekordom. „Celý projekt je o rýchlosti, a to hneď v niekoľkých ohľadoch. Inžiniersky tím potrebuje rýchlo získavať dáta a rýchlo doladiť unikátny prototyp, prekonať obmedzenia jestvujúceho návrhu a materiálových technológií,“ komentuje John Abel z Oracle. „Pokladáme projekt Bloodhound za míľnik ľudskej vynachádzavosti a dúfame, že podporí technické a vedecké vzdelávanie po celom svete,“ dodal.

Predstavenie verejnosti

Bloodhound SSC bude po prvýkrát jazdiť pred verejnosťou 26. októbra 2017 na letisku Newquaye v grófstve Cornwall (juhozápadné Anglicko). Bude to dvadsať rokov po utvorení stále platného svetového rýchlostného rekordu 1 227,986 km/h (763,035 mph) s vozidlom Thrust SSC v nevadskej púšti. Thrust vtedy riadil vojenský pilot Andy Green, ktorý sa v októbri posadí aj za volant Bloodhounda. Pri tejto prvej skúške na krátkej trati sa však predpokladá rýchlosť len asi 200 míľ za hodinu. Útok na stanovenú hranicu 1 000-míľovej rýchlosti (cca 1 609 km/h) by sa mal uskutočniť do dvoch rokov.

ML