Tajfún menom migréna

Autor Ireneusz Przewlocki február 2020 -
Tajfún menom migréna Pixabay

Človeka vyradí z činnosti aj na niekoľko dní. Záchvatovité, pulzujúce, intenzívne bolesti hlavy sú dokonca tretím najčastejším ochorením ľudí stredného veku.

Zrejme len málokto sa môže pochváliť tým, že ho počas života nebolela hlava. Či už bolesti prídu po prehýrenej noci, alebo pod vplyvom počasia, z prepracovania, psychickej vyčerpanosti, prípadne únavy od očí. Možností je dosť a sporadicky s bolesťami hlavy naozaj zápasia až deviati z desiatich dospelých. No tieto bolesti zväčša vypršia samy alebo po tabletke analgetika.
Je tu však aj veľká skupina, pre ktorú to neznamená len tupý pocit či neidentifikovateľné slabé dunenie hlavy. Keď bolesť príde, je ostrá, na čele sa zjaví studený pot, človek sa stáva citlivým na svetlo či zvuk, žalúdok je naruby a jediným želaním zostáva pokoj. Hoci sa migréna ešte donedávna prehliadala, podľa zdravotníckych štatistík je tretím najčastejším ochorením ľudí v strednom veku. Častejšie postihuje ženy, ktoré doplácajú aj na hormonálne zmeny. O jej sile hovorí aj fakt, že dokáže vyradiť človeka z bežnej činnosti aj na niekoľko dní.

Čo sa deje v hlave

Bolesť je vždy nepríjemný zmyslový, ale aj emocionálny zážitok, spojený so skutočným alebo možným poškodením tkaniva. Silná migréna predstavuje záchvatovité, pulzujúce bolesti veľkej intenzity, ktoré často sprevádza aj fotofóbia (citlivosť na svetlo) alebo fonofóbia (citlivosť na zvuk). Veľmi často sa pridružujú aj stavy vracania.
S ohľadom na množstvo príčin, ktoré k bolesti hlavy vedú, ako aj na rozmanitý klinický obraz sa bolesti dajú rozdeliť na primárne a sekundárne. Prvé tvoria asi 90 % prípadov a medzi ne patrí aj spomínaná migréna, prípadne tenzná bolesť hlavy – je druhá najčastejšia po migréne a spôsobuje ju najmä zlé držanie tela a celkovo zlý životný štýl. Poznáme ešte vertebrogénnu bolesť a u mužov aj clusterové bolesti. Pri týchto typoch je podstatou len bolesť hlavy. V 10 % prípadov ide o sekundárne bolesti, kedy sa pridáva aj iná príčina (napr. vnútrolebečné zmeny). Určenie príčiny bolesti je však veľmi dôležité na následnú voľbu správnej liečby.
Ak bolesť trvá dlhšie ako tri mesiace, už nehovoríme o akútnej, ale chronickej bolesti. Vtedy je dôležité čo najskôr hľadať príčinu a pristúpiť k liečbe. Aj migréna môže byť chronická, rovnako chronické môžu byť tenzné, vertebrogénne či clusterové bolesti hlavy. Chronické migrény sú napríklad často následkom rozšírenia ciev v mozgu.
Najmä u žien však migrénu spôsobujú, resp. podporujú aj hormonálne zmeny, ktoré každý mesiac žena pociťuje dosť výrazne. Samozrejme, ostré a pulzujúce bolesti hlavy sa u žien môžu dostaviť aj mimo hormonálneho cyklu, a to v prípadoch, kedy od neho nezávisia. Bez ohľadu na to však často odoberajú chuť aj na intímny život, takže formulka „Dnes nie, bolí ma hlava“, býva často pravdivá.

Liečba

V prípade migrény je prvé odporúčanie naordinovať si absolútny pokoj. Samozrejme, ak ide o migrénu chronickú, ktorá sa dostavuje na pravidelnej báze, je potrebná terapia. Bolesti hlavy sa dajú liečiť jednak analgetikami, ktoré majú vplyv na migrenózne stavy. Druhá možnosť je intervenčná, čomu sa venuje algeziológia. Tá sa o liečbu snaží minimálne invazívnym spôsobom, no maximálne efektívne. Jej základom je intervenčná diagnostika – teda určenie zdroja bolesti – a následne zameranie liečby na odstránenie tohto zdroja bolesti. Tu pacientom odporúčame čo najskôr sa poradiť s odborníkom a stanoviť liečbu. Popri bežných analgetikách na bolesť je účinný napríklad aj botox, ktorý poznáme skôr z estetickej medicíny. Primárne sa využíva na vyhladzovanie vrások na čele, no prax už potvrdila aj jeho zmierňujúci účinok na bolesti hlavy.

MUDr. Ireneusz Przewlocki
algeziológ a riaditeľ
Centrum liečby bolesti PainClinic

Partneri

egoodwillmarketingovowustenrotSOPK