Slováci sú k členstvu v EÚ spolovice vlažní

Autor EP október 2017 -

Na Slovensku považuje členstvo v Únii za dobrú vec 50 % respondentov prieskumu Eurobarometra. A to aj napriek tomu, že až 74 % z nich si myslí, že krajina z členstva profituje.

V rámci celej EÚ sú tieto čísla akoby opačné: za dobrú vec považuje členstvo viac – celkom 57 % respondentov a o jeho užitočnosti je presvedčených menej – 64 %. Len 39 % Slovákov sa domnieva, že ich hlas v EÚ zaváži. Je to rastúci trend, ale stále pod priemerom EÚ (47 %). Slováci by privítali, keby v budúcnosti Európska únia chránila svojich občanov najmä pred hrozbami terorizmu (48 %) a nekontrolovanej migrácie (45 %). Týchto javov sa obávajú viac ako chudoby a nezamestnanosti. Na európskej úrovni tiež vedie terorizmus (58 %), avšak nasledovaný nezamestnanosťou (43 %), chudobou (42 %) a až potom migráciou (35 %).

Slováci a európske voľby: pretrváva nezáujem

Podpora Európskeho parlamentu na Slovensku kopíruje európsky trend; u 32 % Slovákov má tento orgán pozitívny imidž a u 43 % neutrálny. Len 35 % Slovákov (47 % obyvateľov EÚ) si myslí, že by mal EP v budúcnosti zohrávať dôležitejšiu úlohu. Podľa prieskumu sú Slováci spolu s Čechmi (30 % SR a 23 % ČR) na posledných dvoch miestach v záujme o voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019. Pripomeňme, že v ostatných európskych voľbách bolo Slovensko na poslednom mieste vo volebnej účasti; tá len mierne presiahla 13 %. Napríklad v Holandsku sa o voľby do EP zaujíma až takmer 80 % ľudí.

Prieskum bol uskutočnený na vzorke 27 881 Európanov starších ako 15 rokov vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, medzi 23. septembrom a 2. októbrom 2017. Na Slovensku sa na ňom zúčastnilo približne 1 000 respondentov.

EP/SM

Profituje vaša krajina z členstva?

Kladné odpovede na otázku: Ak vezmete všetko do úvahy, povedali by ste, že (naša krajina) vo výsledku profitovala alebo nie z toho, že je členom EÚ? (V %)

rsz 11obrazok 1