USA začne pravidelne dodávať skvapalnený plyn do strednej Európy

Autor JF november 2017 -
Terminál LNG v Svinoústí pri Štetíne Terminál LNG v Svinoústí pri Štetíne PGNiG

Poľská štátna plynárenská spoločnosť PGNiG podpísala päťročnú dohodu o dovoze skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA.

Prvú strednodobú zmluvu o dovoze amerického LNG podpísali skupina PGNiG a spoločnosť Centrica LNG Company Limited. Dodávky plynu budú prichádzať zo skvapalňovacieho terminálu Sabine Pass v Louisiane. Zmluva vstúpi do platnosti v roku 2018 a bude implementovaná na základe pravidla DES. Do Terminálu LNG prezidenta Lecha Kaczynského (oficiálny názov prístavu) v Svinoústí (Świnoujście) pri Štetíne počas trvania zmluvy dovezú do 9 dodávok LNG.

Dohoda je prvou strednodobou zmluvou na dodávku LNG z USA do strednej a východnej Európy. Okrem toho, v októbri PGNiG v rámci konania Open Season predložila záväznú ponuku na rezerváciu prepravnej kapacity v projektovanom plynovode Baltic Pipe s kapacitou 10 miliárd m3 ročne, ktorý v roku 2022 prepojí Poľsko s ťažobnými poliami zemného plynu v nórskom kontinentálnom šelfe.

Poľsko už v tomto roku dostalo niekoľko jednorazových dodávok skvapalneného zemného plynu. Uzavretím zmluvy o pravidelných dodávkach a hľadaním ďalších zdrojov sa snaží znížiť svoju energetickú závislosť od Ruska.

Partneri

egoodwillmarketingovowustenrotSOPK