Poďme niekam do tieňa...

Autor Andrea Kúdelová august 2019 -
Pergola so sklenenou strechou Pergola so sklenenou strechou K-system

Aká je moderná tieniaca technika roku 2019? Dá sa povedať, že s rozširujúcim sa sortimentom stúpajú aj nároky spotrebiteľov.

Naše letá bývajú čoraz teplejšie. V horúcich dňoch aj lekári odporúčajú zdržiavať sa radšej v tieni. Žiadanú ochranu pred silnými slnečnými lúčmi nám poskytnú rôzne tieniace prvky.

Interiérové žalúzie

Najpredávanejším typom takejto techniky (čo do vyrobeného množstva) sú interiérové žalúzie s hliníkovou lamelou. Keďže boom hromadného vymieňania okien na bytových domoch sa už pomaly končí, postupne sa znižuje aj dopyt po tomto cenovo dostupnom, funkčnom interiérovom tienení. Trh ponúka tiež žalúzie drevené, pričom za drevinu môžeme považovať aj bambus. Tento produkt je žiadaný najmä v interiéroch, ktoré sú vybavené zariadením z prírodných materiálov s prevahou dreva. V minulosti bol žiadaný najmä k dreveným oknám, rovnako ako hliníkové žalúzie s lamelou v imitácii dreva.
Aktuálny trend je však taký, že kresbu okien, ako sú čerešňa, zlatý dub alebo mahagón, nájdete skôr pri plastových oknách ako drevených. Výrobcovia eurookien sa orientujú najmä na moderné sivé odtiene; hitom je farba antracit.

Vonkajšie tienenie

Tmavé farby však priťahujú slnečné lúče, nuž vzniká potreba drahé okná chrániť – najmä ak túžime po domácej pohode. Dosiahnuť potrebný tepelný komfort v domácnosti je však možné iba s použitím vonkajšej tieniacej techniky. V tomto sortimente vedú naše exteriérové žalúzie typu Prominent. Hlavné dôvody sú tri: možnosť regulácie denného osvetlenia, zabránenie nežiaducim pohľadom a jednoduchá údržba. Tieto hlavné benefity chýbajú vonkajším roletám a fasádnym screenom, ktoré je nevyhnutné kombinovať s interiérovými žalúziami.
Spoločným benefitom sú možnosti inteligentného ovládania cez „smart“ zariadenie na diaľku. Ovládací komfort sa posunul do celkom inej dimenzie, pričom zákazník roku 2019 nemusí investovať do drahých inteligentných systémov. Stačí mu otvorená domáca automatizácia Centero Home, ktorá dokáže komunikovať aj s virtuálnym asistentom.

Látky vo vnútri, pergoly vonku

Tienenie však nemusí pôsobiť iba ako strohá technika. Vďaka móde „obliekania okien“ popustili výrobcovia uzdu fantázii – a na trhu sa objavilo množstvo dekoratívnych tieniacich látok. V kombinácii so závesmi pôsobia harmonicky a luxusne. Spoločnosť K-system je jediným výrobcom dekoratívnych látkových roliet na Slovensku. V jej štúdiách tieniacej techniky nájdete aj širokú paletu dekoratívneho textilného tienenia svetových značiek.
Ak sa presunieme z interiéru von – na terasu či do záhrady, môžeme v súvislosti s tienením hovoriť o pergolách. Na trhu sú tri základné typy: s výsuvnou textilnou strechou, pevnou sklenenou strechou a so strechou s otáčavými lamelami. Posledný spomenutý umožňuje pomocou motora ovládať mieru prepúšťania vzduchu, preto sa označuje aj ako bioklimatická pergola. Medzi našimi zákazníkmi je najobľúbenejšia. Dôvodmi sú kubistický dizajn, široký sortiment doplnkového príslušenstva, nulová údržba, vysoká spoľahlivosť a dlhá životnosť. Obstarávacie náklady nie sú nízke. V porovnaní so zimnou záhradou je však takýto relax na terase cenovo dostupnejší.

Andrea Kúdelová, vedúca divízie obchod a marketing
K-system, s. r. o.

Partneri

egoodwillmarketingovowustenrotSOPK